Rumunsko

Pamiatky v Temešvári: fotografie a popis

Pin
Send
Share
Send
Send


Temešvár, významné hospodárske centrum v západnom Rumunsku, sa narodilo v 12. storočí. Byť ovládaný Habsburgovci na 2 storočia, mesto je plné rakúskeho štýlu architektúry, s prísnymi líniami a majestátne ornamenty. Avšak ďalší rozvoj mesta predurčil zmeny chutí architektov, čo viedlo k objavovaniu zaujímavých budov v meste v byzantskom, barokovom a secesnej štýle.

Rumunsko je významným hospodárskym a turistickým centrom Rumunska, ktoré ponúka svojim hosťom vynikajúce nákupné podmienky (v oblasti Banat), vzrušujúci kultúrny program a veľa atrakcií.

Katedrála metropoly

Ambiciózny projekt pravoslávnej katedrály na 5000 ľudí bol realizovaný v Temešvári v roku 1939 architektom Ionom Treianescuom. Budova kostola bola zasvätená v roku 1946 v prítomnosti kráľa Mihaila. Štýl budovy kombinuje tradičný moldavský štýl s náboženským byzantským.

Katedrála má dĺžku 63 metrov, je široká 32 metrov a je vybavená 11 veží, z ktorých najvyššia je 84 metrov vysoká. V suteréne chrámu nájde návštevník zaujímavé múzeum, ktoré obsahuje viac ako 300 vzácnych kníh a viac ako 800 ikon. Zvlášť pozoruhodné sú 7 zvonov katedrály, ktorých impozantná rezonancia je počuť po celom meste Lokácia: Bulevardul Regele Ferdinand I.

Biskupský palác

Biskupský palác je jednou z najkrajších budov v Temešvári. Základný kameň jeho kameňa bol položený v roku 1745. Spočiatku bol palác v byzantskom štýle jednoduchý, diskrétny. Jeho prvou výzdobou bol bohatý basreliéf, ktorý dnes môžete obdivovať. Zaujímavosťou v paláci je zbierka náboženského umenia, ktorá bola otvorená pre verejnosť v roku 1967.

Miesto: Strada Gheorghe Lazăr - 4.

Kostol mníšok Notre Dame

Poriadok mníšok Notre Dame sa usadil v roku 1864 v Temešvári. Založili tu kláštor a školu. Budova kostola bola postavená v roku 1894 samotnými mnísi. Zaujímavosti kostola sú hlavné a bočné oltáre realizované sochárom Ferdinandom Stufflesserom. Počas komunistickej diktatúry boli mníšky vylúčené z krajiny, ale v roku 1992 bol v Temešvári obnovený poriadok Notre Dame a mníšky sa vrátili do mesta.

Miesto: Bulevardul Ion Dragalina - 4.

Kostol sv. Kataríny

V krypte kostola sv. Kataríny z 13. storočia bola manželka kráľa Roberta Anjouho, Maria Catherine, zničená. V tom čase chrám patril františkánskym mníchom, ktorí žili v kláštore pripojenom k ​​cirkvi. Kostol bol pôvodne postavený v klasickom barokovom štýle, ale koncom 19. storočia bol zrekonštruovaný, tentokrát v neoklasicistickom štýle, ale zároveň zachoval veľa prvkov pôvodného štýlu.

Miesto: Strada Bolyai János - 4.

Pevná synagóga

Synagóga v Temešvári bola postavená v rokoch 1863-1865 z iniciatívy rabína Mauricia Hirschvelda. Projekt navrhol viedenský architekt Ignacy Schumann v eklektickom, maurskom štýle. Jeho balkóny a priestor na 1. poschodí majú kapacitu až 3000 osôb.

Budova má 2 veže a kupoly, a vnútri je inštalovaný orgán, datovaný 1866. rok. V súčasnosti sa nachádza Filharmónia s hálmi na konferencie a výstavy, ktoré prenajímali synagógu od židovskej komunity.

Miesto: Strada Mărăşeşti - 6.

Múzeum umenia

Prvá maľba v umeleckom múzeu v Temešvári sa objavila v roku 1879, na ktorú o niekoľko rokov neskôr pribudla zbierka Ormos Sigmont, zberateľ a umelecký historik, ktorý sa považuje za zakladateľa múzea. V roku 1943 bolo múzeum umiestnené v krídle miestneho Paláca kultúry a v roku 1947 bolo premiestnené do hrad Hunyadi. Dnes má múzeum umenia v Temešvári viac ako 8 500 exponátov.

Miesto: Piaţa Unirii - 1.

Banátovo múzeum

História Banátskeho múzea začína v roku 1872, kedy založil novovytvorený vedúci grófa Timis Ormos Siegmond Spoločnosť dejín a archeológie, ktorá sa zaoberala výskumom minulosti Banátu. Nájdené artefakty boli prevedené do nového múzea. Počas svojej histórie sa múzeum nachádzalo na rôznych miestach, aby konečne našlo útočisko na hrad Hunyadi.

Zbierka múzeí obsahuje viac ako 468 000 exponátovsúvisiace s numizmatikou, memoármi, kartografiou, históriou. Prírodné oddelenie múzea s 50 000 exponátmi je rozdelené na niekoľko zbierok: skaly a minerály, paleontológiu a stlačené rastliny, motýle a brouky, mäkkýše a exotické vtáky.

Miesto: Strada Martin Luther - 4, Bastionul Maria Therezia.

Weissov palác

Palác Weiss, postavený v roku 1912 pozdĺž ulice Shekeli Laszlo, sa nachádza na začiatku Republiky Avenue. Rodina Weiss, ktorej členovia boli lekári, priemyselníci, podnikatelia, bola v Temešvári veľmi známa. Dnes je palác v súkromnom vlastníctve, ale v prvom poschodí sa nachádzajú komerčné priestory, ktoré sú prístupné všetkým.

Miesto: Bulevardul Republicii - 2.

Socha Panny Márie

Socha Panny Márie sa nachádza na námestí Liberty. Bol nainštalovaný na počesť občanov Temešváru, ktorý zomrel počas moru. Oslobodenie sochy odráža miesto epidémie. Vyrobený v roku 1740 vo Viedni, socha bola obnovená v roku 1994 sochárom Johnom Oprescu.

Miesto: Piaţa Libertăţii.

Dom s atlantami

Atlantský dom je historická budova v centre mesta. S monumentálnymi atlantskými osobnosťami na fasáde bol dom postavený v roku 1812 v neoklasickom štýle obchodníkom Naum Makri.

Po smrti majiteľa zdedil jeho dom dcéru, ktorá si vzala Serbana. Neskôr bola budova darovaná srbskej komunite, patriacej do srbskej cirkvi. V nasledujúcich rokoch mal veľa majiteľov, ktorí ho stále nemôžu zdieľať. Na súdoch boli veľa rokov zvažované prípady a doma s atlantmi a 2 tureckými kanónmi na vstupe čaká na ich verdikt.

Miesto: Piaţa Libertăţii.

Rybacia fontána

V roku 1957 bola postavená fontána na námestí slobody, ktorá sa stala obľúbeným miestom pre fotografov, mládež, dôchodcov a milovníkov. Je to oázou relaxácie na námestí, ktorá vstupuje do nádherného kontrastu s monumentálnymi budovami, ktoré ho obklopujú.

Miesto: Piaţa Victoriei.

Decebal Bridge

Most Decebal, ktorý spája továreň a pevnosť, bol postavený v roku 1909 inžinierom Guizom Mihajlichom. Má dĺžku 195 metrova na šírku 9. Turisti, unavení z hluku mesta, si môžu vybrať toto miesto na odpočinok a rozhovory v tichu a vychutnávajú si okolité krajiny.

Pin
Send
Share
Send
Send