Sýria

Pamiatky Sýrie: zoznam, fotografie a popis

Pin
Send
Share
Send
Send


Blízky východ Sýrska arabská republika, skrátená Sýria, hraničí s Libanonom, Izraelom, Jordánskom, Irakom a Tureckom. Zo západu je umývaný Stredozemným morom. Podľa roku 2015 ho obýva 18,5 milióna ľudí, z ktorých viac ako 90% je moslimov. Toto je starodávna krajina, kde sa civilizácia objavila v IV. Tisícročia pred nl.

Jeho hlavné mesto, Damaško, je považované za najstaršie existujúce hlavné mesto na svete. Od roku 2011 sa v Sýrii uskutočňuje deštruktívna občianska vojna zahŕňajúca rôzne ozbrojené skupiny. To má negatívny vplyv na rozvoj hospodárstva a kultúry. V čase mieru bola krajina s obrovským počtom unikátnych pamiatok obľúbená u turistov z celého sveta.

Veľká mešita v Aleppo

Veľká mešita v Aleppo je najstaršia a najväčšia v meste. Niekedy sa tu nazýva Umayiadská mešita. Bol postavený v roku 715. Vyniká 45-metrovým minaretom, zdobeným ozdobami a vyrezávanými nápismi. Pozoruhodný je jeho dvor, lemovaný kamene čiernej a bielej farby, tvoria rôzne geometrické tvary. Podľa legendy tu pochádza Zachary - otec Jána Krstiteľa.

Umiestnenie: Hawl Al Qalaa St.

Vodné zdvíhacie kolesá

V čase byzantskej ríše sa na zavlažovanie široko využívali kolesá na zdvíhanie vody. Dvadsať z nich je dominantou mesta Hama. Tieto, nazývané norii, unikátne pamiatky inžinierskeho umenia starovekých Egypťanov a Peržanov boli postavené po stáročia. Boli vyrobené z rôznych druhov stromov a každá noria dostala svoje vlastné meno. Dnes sú niektoré z nich dôležitými dekoratívnymi prvkami mestského parku.

Miesto: Hama.

Stanica Hijas

V roku 1917 Turci postavili túto stanicu v Damasku, aby uľahčili moslimským pútnikom na ceste do Mekky. Postupom času stratila dôležitosť dopravného uzla, avšak vďaka svojej pozoruhodnej architektúre sa stala jedným z obľúbených turistických miest mesta.

Tu je strop výtvarne zdobený mozaiky, pôvodné vitráže na oknách. V prednej časti budovy je postavená súčasne fontána. Útulné, pokojné a príjemné miesto bolo vytvorené, kde môžete relaxovať a odpočinúť si po mestskej hore.

Bosra City

Staroveké mesto Bosra je známe svojimi mnohými archeologickými pamiatkami a bohatými atrakciami. V dávnych dobách to bolo známe ako dôležité nákupné centrum a hlavné mesto jednej z provincií Rímskej ríše. Prvé kostoly raných kresťanov boli postavené tu. Zostalo niekoľko ruín obdobia starovekého Ríma, Byzancia, arabského kalifátu. Amfiteáter z čierneho čadiča s 15 tisíckami sedadiel postavený v III. Storočí je úžasný. Bosra je od roku 1980 chránená organizáciou UNESCO.

mesto Tartous

V tomto druhom najväčšom prístavnom meste v krajine sa nachádza množstvo pamiatok rôznych období, ktoré sú zaujímavé pre turistov. Jeho črtou je prítomnosť námornej základne ruského námorníctva, ktorá sa zaoberá opravou lodí ruskej flotily a ich materiálnou a technickou podporou. Základňa bola založená v roku 1971 na podporu skupiny sovietskych vojnových lodí pôsobiacich v Stredozemí.

Zámok Jaber a hrob Suleimana Shaha

Je známe, že tento hrad obklopený nádržou, spojenou s brehom úzkym izmutom, má veľmi starú históriu. Avšak je známy predovšetkým preto, že Suleiman Shah je pochovaný na jeho území - jeden z najvýznamnejších sultánov Osmanskej ríše. Je muzeum určené pre neho.

Podľa medzinárodnej zmluvy uzavretej v roku 1923 sú hrad a hrob Jaber majetkom tureckého národa. Strážili ich strážcovia štyridsiatich tureckých vojakov. V súvislosti s občianskou vojnou bola hrobka dočasne evakuovaná na tureckú hranicu so Sýriou.

Hrad Krak des Chevaliers

Tento jeden z najstarších hradov v Sýrii je známy ako križiacka pevnosť. Nachádza sa 60 km od mesta Homs na šesťmetrovej vysokej stene. Pevnosť je obklopená múrom, ktorá je hrúbka 30 metrov. Na ňom sú postavené strážne veže. Do hlavných miestností hradu sa musíte dostať po dlhej chodbe s mnohými dverami a ďalšími miestnosťami. Jedná sa o jednu z mála pozostalých pevností hospitalizátorov, čo vyvoláva veľký záujem turistov.

Salah ad-Din hrad

Neďaleko letoviska Latakia stúpa obrovský hrad krížového obdobia. Patrí k jednému z pozoruhodných opevnení XII. Storočia. Je obklopený 150metrovým priekopom, 28 metrov hlbokým, vyrezaným do skaly. Pri inštalácii visutého mostíka cez ňu bol vyrobený monolitický stĺpec, ešte zachovaný. Mnoho turistov v tomto opustenom zámku priťahuje bujná malebná vegetácia, jedinečnosť a tajomstvo budov pevnosti.

Pevnosť Kalaat al-Muduk

Postavený Arabmi, táto pevnosť chránila obchodné cesty na východe. Snažila sa vyhrať mnohokrát. Iba križiaci boli schopní zachytiť ju v 11. storočí av roku 1149 boli nútení vzdať sa citadela sultánovi Nur ad-Dinovi. Postupne sa stratila hodnota tejto štruktúry ako vojensko-strategického objektu.

Miestni obyvatelia začali premeniť vojenské budovy na bývanie a využívali ich na potreby domácnosti. Dnes na jeho území žijú nie stovky syrských obyvateľov. Pevnosť je zaujímavým turistickým miestom.

Umayyadská mešita

Na začiatku 8. storočia bola postavená mešita na mieste, kde stával kresťanský kostol Jána Preláta, pomenovaný podľa dynastie Umayyadov, ktorého zástupca nariadil jeho postavenie. Bol postavený v priebehu desiatich rokov. Používali sa zlato, perleť, perly a mramor.

Obrovská mešita sa podobá byzantskému palácu s nádvorím pokrytým lešteným kamenným podlahom. Je obklopený klenutou galériou. Vzhľadom k mimoriadnej kráse a rozsahu mešity je veľmi populárny medzi Sýrčania a hostia krajiny. Zástupcovia ľubovoľného náboženstva ho môžu slobodne vstúpiť.

Kláštor Mara Musa

V blízkosti sýrskeho hlavného mesta stojí tento kláštor, postavený v XI. Storočí. Postavili ju tam, kde bol kláštor etiópskeho svätca. Po čase sa kláštor rozpadol, ale bol obnovený na konci 20. storočia. Jeho architektonický vzhľad je jednoduchý a strohý. V kostole pri kláštore sa zachovali stredoveké fresky.

Do kláštora vedie kilometrové kamenné schodisko. Medzi mníchmi sú muži a ženy. Neustále ho navštevujú kresťanskí a moslimskí pútnici, ktorí žijú v špeciálnych izbách a pomáhajú s domácimi prácami.

Kláštor sv

Tento pravoslávny kláštor sa nachádza v malej sýrskej dedine Mayaul. Atmosféru preniká duch staroveku. Miestni obyvatelia hovoria aramejskym jazykom, ktorému hovorí samotný Ježiš. Priťahuje mnoho kresťanských pútnikov z rôznych krajín. V skalisku v kláštore je vytesaná jaskyňa, v ktorej sú zachované pamiatky sv. V jeho blízkosti bol postavený kostol. Voda z blízkeho svätého prameňa dokáže liečiť ochorenia.

Národné múzeum v Damasku

Jej história začína v roku 1919, kedy sa začali zhromažďovať exponáty s veľkou historickou a archeologickou hodnotou pre budúcu expozíciu. V roku 1936 začalo svoju prácu Národné múzeum v Damasku. Dnes je to najväčšie a najobľúbenejšie múzeum mesta.

Jej finančné prostriedky poskytujú príležitosť vysledovať civilizačný vývoj v priebehu tisícročí, vrátane praveku, starovekej Sýrie, byzantskej a islamskej doby. Múzeum má bohatú zbierku diel moderného umenia, stredovekých zbraní a ďalších jedinečných exponátov.

Miesto: Shoukry Al-Qouwatly.

Pamätník Salah ad-Din

Táto pomník, založená v roku 1993 v Damasku, je symbolom mesta a jeho najpopulárnejším orientačným bodom. Vykresľuje najväčšieho sultána Egypta a Sýrie, Salah ad-Din, ktorý bol duchovným vodcom dvanásteho storočia a vynikajúcim veliteľom.

Sochárske kompozície zobrazujú sultána počas boja s križiakmi, kde je zobrazený na koni s mečom v rukách. Vedľa neho sú traja bojovníci za padlými vodcami križiakov.

Umiestnenie: ulica Al-Thawra, v blízkosti Citadela.

Trh Souk Al Hamidiya

Tento starobylý trh sa nachádza v historickom centre hlavného mesta Sýrie. Toto miesto je už dávno obchodným centrom. Dnes je to pokrytý železo zakrytý bazár, ktorý sa tiahne na kilometer. Na konci svojich vysokých stĺpov, zachovaných z prastarého rímskeho chrámu venovaného Jupiterovi.

Jeho názov získal v roku 1865 po názve sultána Abdulláha Hamida II., Ktorý potom vládol. Rovnako ako na mnohých východných trhoch sa tu predáva neuveriteľná škála tovaru, od jedinečnej miestnej zmrzliny po koberce a zlato.

Miesto: Damašské centrum.

Stredoveká kresťanská štvrť

V 16. storočí bola v Aleppo postavená štvrť, v ktorej sa od dávnych čias nachádzali spoločenstvá kresťanov. K dnešnému dňu existujú unikátne zámky a mnohé kostoly.

Tu stojí priestor Múzea ľudového umenia a tradícií. Jeho expozície odrážajú rôznorodosť ortodoxných, gregoriánskych, gréckych ortodoxných a iných kultúr. Dnes v niektorých očarujúcich stredovekých budovách sú hotely, reštaurácie, obchody.

Tetrapilon z Palmyry

Táto budova je jednou z mála štruktúr, ktoré sa zachovali v dávnych Palmyroch. Skladá sa zo štyroch masívnych základov. Na každom z nich bol inštalovaný rovnaký počet sedemnásťmetrových masívnych stĺpov s plochou kamennou doskou na vrchu.

V dávnych dobách na vrchole každej z nich neboli zachované sochy. Stĺpce tvorili oblúky, ktoré sa v dávnych dobách plavili na križovatkách hlavných ciest, ako aj na námestí miest. Tetrapilon, spolu s ďalšími historickými pamiatkami Palmyry, je považovaný za kultúrne dedičstvo krajiny a je chránený UNESCO.

Triumfálny oblúk v Palmyre

Je považovaná za charakteristickú znaku starobylého mesta, ktoré je napriek zničenému stavu jednou z najdôležitejších sýrskych atrakcií. Bol postavený v prvých storočiach našej doby, keď Palmyra dosiahla svoj vrchol.

Súdiac podľa opisov a oddelených pozostatkov fragmentov bol triumfálny oblúk zdobený rezbou rozdelený do troch častí, cez ktoré bolo možné sa dostať na tri rôzne uličky. Hlavná oblúk oblúka mal výšku dvadsať metrov. Kamenné sochy zobrazovali hlavy lvy s otvorenými ústami.

Pin
Send
Share
Send
Send