Albánsko

Slávne pamiatky Albánska: recenzie a fotografie

Pin
Send
Share
Send
Send


Albánsko, pravdepodobne najviac uzavretá krajina v Európe, ponúka veľa turistov: hory a hrady, dlhé pláže a staleté mestá, zaujímavé mešity a soľné jazerá, archeologické pamiatky a prírodné zaujímavosti.

Ak hovoríme o mestách krajiny, najvýznamnejšie sú: Tirana - hlavné mesto, Elbasan, Korca, Durres - najväčšie prístavné mesto, Vlora - hlavné letovisko, Berat, Butrint - so zvyškami starovekých civilizácií.

Takáto miniatúrna krajina ako Albánsko je prekvapivo bohatá na pamiatky. Vyberte si najzaujímavejšie tu nie je tak jednoduché.

Kostol sv. Márie, Tirana

Rímskokatolícky kostol Panny Márie je pomerne populárnym miestom napriek tomu, že väčšina obyvateľov krajiny je moslimovia. V zozname národných pokladov je toto miesto s veľkým náboženským významom v rekonštrukcii.

Vedúca mešita, Shkoder

Vedúca mešita v meste Shkoder bola postavená v roku 1774 Mehmet Pašou Bushati, ktorá sa pokúsila kopírovať Modrá mešita v Istanbule. Má strechu postavenú z olova, čo sa odzrkadľuje v názve chrámu. Konštrukcia mešity je nezvyčajná, pretože neobsahuje minaret. V Shkodra, ktoré už patrili do modernej doby, sú ďalšie 2 mešity. Toto je Al-Zamil a nová mešita.

Mešita Efem Bay, Tirana

Nachádza sa v centre hlavného mesta Albánska, na námestí Skanderberg, mešita Efem Bay bola postavená 28 rokov na konci 18. storočia. Jedná sa o jeden z najvyhľadávanejších pamiatok krajiny, hoci bol uplynulý takmer storočie. Mešita prežila svoj znovuzrodenie v roku 1991 po páde komunizmu. Na tento sviatok sa zúčastnilo približne 10 000 veriacich, ktorí tak oslavovali symbolické oživenie náboženskej slobody v Albánsku.

Miesto: Sheshi Skënderbej.

Pravoslávna katedrála vzkriesenia Krista, Tirana

Jedna z najkrajších pamiatok mesta Tirana bola pravoslávna katedrála postavená na začiatku tohto storočia. V skutočnosti sa dá nazvať komplexom, pretože existujú dve kaplnky, prezentačná hala, zvonica, refektár, rezidencia Svätej synody, malé múzeum, výstavná sieň, knižnica a dokonca aj detská izba. Pokojný a obozretný arcibiskup Anastasius dnes dominuje v tomto rohu pravoslávnosti.

Miesto: Rruga Deshmoret e 4 Shkurtit.

Byzantské fórum, Durres

Zachovalá stránka starovekého obdobia v dejinách Albánska bola postavená v 2. storočí za vlády Anastázie. Niekoľko stĺpcov, ktoré si zachovali stopy minulosti veľkoleposti, sa dotknú histórie uprostred hlavného prístavu v krajine a jej najstaršieho mesta.

Pamätník "Matka Albánsko", Tirana

Postavený na Národnom cintoríne mučeníkov v Tirane, ktorý možno pripísať aj pamiatkam Albánska, v roku 1971 je pomník Matka Albánia vysoký 20 metrov a je inštalovaný na 3-metrovom podstavci. Je určený všetkým Albáncom, ktorí dali svoj život domov.

Galéria výtvarného umenia, Tirana

Otvorený v roku 1954, národná umelecká galéria nedostala náležitú pozornosť až do roku 1997, kým sa Edi Roma nestal primátorom mesta. Odvtedy sa stala dôležitou súčasťou kultúrneho života hlavného mesta Albánska.

V súčasnej dobe existuje niekoľko zbierok, ktoré stojí za to zoznámiť sa. Osobitná pozornosť sa venuje zbieraniu stredovekých ikon, z ktorých niektoré sú skutočne jedinečné. Zaujímavosťou sú aj diela súčasných albánskych umelcov, ktoré boli vystavené v prestížnych medzinárodných salónoch. Po rekonštrukcii sa budova galérie stala vhodnejšou. Obnova a park okolo galérie. Sochy komunistického obdobia tu môžu byť zaujímavé aj pre turistov.

Miesto: Shëtitorja Murat Toptani.

Múzeum stredovekého umenia, Korca

Artefakty spojené s kresťanským dedičstvom éry veľkého Byzancia sú hlavnými exponátmi stredovekého múzea v Korce, ktoré tu bolo otvorené od roku 1980. Obzvlášť pôsobivá je zbierka ikonografie, jedna z najbohatších na svete (asi 6500 obrázkov). Môžete tu uvažovať o diele ikonárov ako Konstantin Ieromakh, bratov Zografos, Nikola Onufri, bratia Katro.

Historické múzeum, Tirana

Fasáda Národného historického múzea ilustruje scény z dejín Albánska, ktoré sa odrážajú v niekoľkých historických osobách krajiny. Založená v roku 1981, múzeum predstaví etapy rozvoja štátu. V deväťdesiatych rokoch bolo niekoľkonásobne vykradnutá, ale napriek tomu zostáva zaujímavým medzníkom bohatým na archeologické nálezy.

Umiestnenie: Sheshi Skënderbej - 1.

Hrad Petrela, Kruja

Hrad Petrela stojí za návštevu. Nachádza sa 12 km od mesta Tirana, na skalnom kopci medzi hlavným mestom a Elbasanom. Hrad má trojuholníkový tvar a je vybavený 2 vežami.

Turisti budú príjemne prekvapení panorámami neďalekých kopcov a osady Kruja, ktoré je možné vidieť na zámku. Dnes v tejto dobre zachovanej budove zo 4. storočia je tu reštaurácia, kde si môžete vyskúšať zaujímavé albánske jedlá Lokalita: Rruga Petreles.

Palác kultúry, Tirana

Palác kultúry v hlavnom meste Albánska bol postavený v roku 1963 v klasickom komunistickom štýle a prvý kameň pri jeho založení položil sovietsky vodca Nikita Khrushchev. Dnes sa nachádza divadlo opery a baletu a Národná knižnica. Hneď vedľa paláca je najlepší hotel v Tirane, 4-hviezdičkovom hoteli Tirana International.

Miesto: Sheshi Skënderbej.

Pevnosť Durres, Durres

Citadlá v meste Durres boli postavené v 5. storočí na príkaz najvyššieho vládcu Byzancia Anastasia. Výkonné opevnenie sa dodnes nezachovalo, ale milovníci histórie môžu vidieť staroveké steny takmer 5 metrov vysokú, niekoľko klenutých uličiek a veží tu. Hlavná veža pevnosti, benátčina, opevnená osmanmi, bola dodatočne zachovaná. Dnes má bar pre mládež.

Boulevard Deschmoret-e-Kombit, Tirana

Podobne ako slávny Champs-Elysées v Paríži, bol v Deschmoret-e-Cobit Boulevard postavený Talianmi v roku 1930. Vzniká na námestí Skanderberg a vyniká jeho zaujímavou architektonickou rozmanitosťou.

Tu vidíte budovy fašistického a komunistického aspektu, ako aj avantgardy, ktoré si vybrali majitelia moderných nákupných centier a hotelov. Navyše, bulvár prechádza mnohými parkami, ktoré sú ideálne pre relaxáciu, priamo uprostred hlavného mesta.

Clock Tower, Tirana

Kulla a Sahatit je symbolom Tirany. Veža bola postavená v roku 1822 a má výšku 35 metrov, čo stačí na prehliadku takmer celého mesta. V noci je vysvätený. Začiatkom 19. storočia bola veža najvyššou budovou v Tirane a bola vybavená viedenským zvonom, ktorý sa cítil každú hodinu. Po druhej svetovej vojne boli pôvodné hodinky nahradené novými, s rímskymi číslicami a v roku 1970 s čínskymi hodinami.

Kultúrne centrum "Pyramid", Tirana

Budova Pyramída bola postavená v roku 1988 ako múzeum albánskeho diktátora Envera Hoxha. Po páde jeho režimu tu bola vybavená moderná konferenčná miestnosť a diskotéka. V prednej časti centra, v roku 1999, bola postavená pozoruhodná pamiatka s názvom "Peace Bell". Dnes všetci turisti chcú vziať tu samé.

Karaburun-Sazan Marine Park, Vlora

S celkovou plochou takmer 13 hektárovKaraburun-Sazan je bohatý na jedinečnú podvodnú krajinu, medzi ktorými sú polia posidónia, ktoré sú jedinečné svojou povahou. Tento park bude zaujímavý nielen pre ekoturistiku a ekológov, ale aj pre milovníkov potápania, pretože ukrývajú do týchto vôd mnohé tajomstvá a prípadne poklady z dávnych gréckych, rímskych, pirátskych a vojenských lodí (druhej svetovej vojny).

Komplex "Taiwan", Tirana

Podľa väčšiny turistov, najkrajšieho miesta v Albánsku, komplex "Taiwan" sa nachádza v centre Tirany. K dispozícii sú reštaurácie, bary, nočné kluby a kasína, kde môžete mať pekný a zábavný čas. Je obklopený obrovským zdrojom vody, cez ktorý sú hádzané jasné mosty, až k vchodu do zábavných miest. Navštívte najobľúbenejší pohľad na hlavné mesto, môžete sa stretnúť s miestnymi celebritami, ktorí radšej trávia voľný čas tu.

Pin
Send
Share
Send
Send