Francúzsko

Hlavné atrakcie mesta Rouen s fotografiami a popismi

Pin
Send
Share
Send
Send


Historické hlavné mesto francúzskej Normandie a moderné centrum rovnakého regiónu, Rouen, sa nachádza na severe krajiny na brehu rieky Seiny. Mesto je známe svojim prístavom, ktorý až do polovice minulého storočia vzal lode na kotviskách vo svojom centre. Rouen je jedným z najväčších obchodných a priemyselných centier. Po celú svoju históriu opakovane podstupoval nálety a devastácie, bol zničený rôznymi vojnami.

Počas druhej svetovej vojny ho obsadili nemecké jednotky. Podľahli ničivému bombardovaniu spojeneckého letectva. V dnešnej dobe a v okolí sa nachádzajú podniky textilného priemyslu, strojárstva, hutníctva, drevospracujúceho, papierenského a ďalšieho priemyslu. Obrovské množstvo historických a architektonických pamiatok, miesta spojené s menami významných osobností každoročne priťahujú tisíce turistov z celého sveta do mesta.

Archeologické múzeum

Toto múzeum bolo založené v roku 1831, aby systematizovalo a vystavovalo nálezy, ktoré boli objavené pri vykopávkach starých ľudských sídiel. Nachádza sa v kláštore zo 17. storočia, ktorého budova je historickou pamiatkou. Exponáty sú prevažne miestneho pôvodu a pokrývajú obdobie od doby bronzovej až po renesančnú, ako aj neskoršiu dobu.

Tu sú šperky, plastiky, vitráže, iné umelecké diela, predmety drevenej architektúry a interiérové ​​dekorácie domov. K dispozícii sú exponáty z dávneho Egypta a starovekého Grécka.

Miesto: 198 - Rue Beauvoisine.

Veža Jeanne d'Arc

V centre mesta Rouen sa nachádza historická pamiatka, ktorá bola považovaná za hlavnú vežu nekonzervovaného hradného mesta Rouen. Bola tu mylná legenda, že tu bola obsiahnutá populárna hrdinka Francúzska.

V skutočnosti bola národná hrdinka držaná v neďalekej veži, ktorá nebola zachovaná. Vo veži Jeanne d'Arc vzniklo múzeum Rouenského hradu, ktoré rozpráva o tejto pevnosti postavenej na mieste starého amfiteátra. Samotná veža je vápencová stavba s úzkymi medzerami. Lokalita: 71 - Rue Bouvreuil.

Veľké hodiny mesta

Tento orloj je jedným zo symbolov prosperity a moci v Rouen. Sú umiestnené nad oblúkom, ktorý je hodený cez jednu z centrálnych ulíc. Ich mechanizmus bol vytvorený v štrnástom storočí a dvojité vytáčanie - o dve storočia neskôr. Číselník má priemer 2,5 metra a má jednu ruku označujúcu hodinu. Dni týždňa a fázy mesiaca sú zobrazené v hornom okne.

Na vrchole oblúka je erb s obrazom baránka - symbolom textilných tradícií mesta. V roku 2006, po takmer desiatke obnovy, hodinky boli obnovené.

Miesto: Rue du Gros Horloge.

Botanická záhrada

V 17. storočí bola v Rouene položená krásna botanická záhrada, ktorá sa od roku 1830 stala obecným majetkom. Väčšina záhrady je otvorená pre verejnosť. Hromadné udalosti sa tu často konajú.

V záhrade sa vykonávajú výskumné práce, študujú liečivé rastliny, rastú jedinečné odrody ruží, iných kvetov a rastlín. Viac ako tisíc rastlín má národnú zbierku fuchsií. Exotické vtáky tiež obývajú botanickú záhradu.

Miesto: 114st Avenue des Martyrs de la Résistance.

Justičný palác

Táto stredoveká budova kedysi ubyla normanský parlament. Patrí k niekoľkým príkladom zachovanej francúzskej stredovekej gotiky. Gotický štýl je charakteristický pre ľavú časť budovy, novogotický štýl sa vyznačuje pravým krídlom. Na fasáde je zdobená bohatá štukovaná a neskoro gotická zábradlia. Centrálna budova, ktorej architektúra mieša gotickú a renesančnú atmosféru, sa vyznačuje luxusným interiérom.

Miesto: 36 - rue aux Juifs.

Pierre Corneille House

V roku 1606 sa v Rouen narodil slávny francúzsky dramatik a básnik Pierre Corneille. V roku 1921 sa v stredovekom trojpodlažnom polostrovnom sídle, kde sa narodil a žil viac ako pol storočia, bolo otvorené jeho múzeum.

Atmosféra začiatku 17. storočia, interiéry tej doby, štúdia, v ktorej navštívil P. Corneille s veľkým návštevníkom Jean Baptiste Moliere, bola tu obnovená. Pamätník slávneho rodáka z Rouenu stojí pred mestským divadlom.

Miesto: 4 - Rue de la Pie.

Katedrála Notre Dame

Tento chrám je živým príkladom vývoja gotického štýlu v Normandii. Vyznačuje sa vežami, ktoré patria medzi najvyššie vo Francúzsku. K dispozícii je bohatý exteriérový dizajn a dekorácia interiéru. Na fasáde v nadmorskej výške 30-40 metrov sú sochárske skupiny 70 stredovekých soch. Najvyššie z nich zobrazuje sväté panny a anjelov. Pod nimi sú obrazy apoštolov. Dokonca aj nižšie sú sochárske obrazy arcibiskupov. V chráme sú hroby prvých normanských knížateľov vrátane kráľa Richarda Lví srdce.

Miesto: Place de la Cathédrale.

Námorné, riečne a prístavné múzeum

Toto múzeum rozpráva o histórii prístavu Rouen, ktorý je jedným z najväčších riečnych a námorných prístavov v krajine. Vystavuje modely veľkých plachetnic, ktoré prevážali nikel z Nové Kaledónie, rôzne modely nákladných lodí, 48-metrovú červenú člnku na nádvorí múzea s výstavou na rieke.

Zaujímavé sú rôzne dokumenty o polárnych expedíciách a lovu veľrýb. Pozornosť sa venuje lodiarstvu, histórii ponoriek, prístavným strojom a mechanizmom.

Miesto: Quai Emile Duchemin.

Múzeum železa

Táto jedinečná kolekcia kovaných výrobkov je vystavená v nádhernom gotickom kostole sv. Laurenta. Samotný stredoveký kostol prekvapí úžasnými vitrážemi, ktoré boli vyrobené pred stovkami rokov. Múzeum je považované za najväčšiu takúto inštitúciu na svete.

Tu sú zbierané umelecky vyrábané kovové výrobky z prvého storočia pred nl. až do devätnásteho storočia. Mnohí z nich prekvapujú krásou a najvyššou úrovňou výroby architektonických prvkov, znakov, zápchy, príslušenstva na oblečenie a obuv, hardvéru.

Miesto: Rue Jacques Villon - 2.

Múzeum keramiky

Rouen je známy ako jedno z centier výroby keramiky vo Francúzsku. Miestne múzeum venované tomuto múzeu obsahuje veľkú zbierku porcelánových a kameninových predmetov od Rouena a ďalších francúzskych majstrov.

Okrem mnohých položiek jemného francúzskeho porcelánu tu nájdete príklady rococo štýlu, slávnostné večere sady, rôzne figúrky, diela čínskych porcelánových puzdier.

Miesto: 1 - Rue Faucon.

Katedrála sv. Joana z Arku

Národná hrdinka Francúzska bola spálená 30. mája 1431 na Starom trhovom námestí v Rouene. Po druhej svetovej vojne bola na mieste popravy postavená katedrála modernej architektúry spolu s komplexom ďalších budov. Jeho strešná konštrukcia pripomína horiace ohňostroje.

V chráme moderného dizajnu sa organicky používali staré vitráže, zachované z katedrály, zničené leteckou dopravou počas pristátia spojeneckých síl v Normandii. Tam, kde došlo k požiaru, bol nainštalovaný veľký pamätný kríž.

Miesto: Place du Vieux Marche.

Finančný úrad

V roku 1540 bola dokončená výstavba finančného úradu Rouen. Patrí k najstarším architektonickým objektom renesancie. Zázračne, netrpelo v dôsledku vojen a požiarov ani počas vojenských leteckých bombardovaní.

Jeho fasády a strecha sú považované za národnú historickú pamiatku. V ňom Claude Monet pracoval na obrazoch o katedrále v Rouen. V súčasnosti sídli kancelária mestskej organizácie, ktorá sa zaoberá cestovným ruchom.

Kostol Abbey Abbey

Opátstvo Saint-Ouen patrilo k najsilnejším francúzskym kláštorom. Jeho kostol bol postavený v 16. storočí a vyznačuje sa gotickými farebnými oknami zo 14. storočia bohatými na umelecké prevedenie a predmety. Sú považované za najlepšie vo Francúzsku.

Tu je vytvorený jedinečný veľký orgán práce najlepších francúzskych majstrov. Kostol je považovaný za jeden z najlepších príkladov zrelého a horiaceho gotika. Od 19. storočia sa radnica mesta Rouen nachádza v jednej z budov vedľa chrámu.

Miesto: Place du Général de Gaulle.

Pin
Send
Share
Send
Send