India

Pamiatky mesta Agra: zoznam, fotografie a popis

Pin
Send
Share
Send
Send


Agra je jedným z najnavštevovanejších turistických miest v Indii kvôli zachovaným pamiatkam starobylej architektúry. Spolu s mestami Dillí a Džajpur sa návšteva Agra nachádza na najpopulárnejšej ceste pre turistov - "Zlatý trojuholník Indie".

Mesto s bohatou históriou sa nachádza na križovatke starých obchodných ciest a dnes je hlavným dopravným uzlom krajiny. Rozvinuté dopravné spojenia vám umožnia dostať sa do mesta akýmkoľvek spôsobom. Najpohodlnejší, najrýchlejší a najlacnejší z nich je považovaný za železnicu: cesta z Dillí trvá 3-4 hodiny. Vidieť všetky pamiatky v jednom dni je však veľmi ťažké.

Perla mesta - Taj Mahal mení svoju farbu v závislosti od polohy slnka, takže jeden zo striedajúcich sa druhov je dosť na deň revízie. Okrem architektonických pamiatok si mesto zachovalo starodávne remeselné tradície a dobylo svojou originálnosťou a exotikou.

Fort Agra

Fort Agra sa tiež nazýva Červená pevnosť. Po zvrhnutí Sultanátu v Dillí v roku 1526 zahynuli Mughali Agra spolu s pevnosťou a množstvom pokladov vrátane slávneho diamantu Kohinor.

Mugalský cisár, veľký Akbar, v roku 1558 preniesol svoje hlavné mesto a začal obnovovať pevnosť. Počas jeho vlády prišli do hlavného mesta najlepší architekti, remeselníci a remeselníci. Práca bola dokončená pod jeho vnukom - Shah Jahan. Traja cisári Mughalovej dynastie pribudli do komplexu, ktorý sa nachádza na 91 hektároch a má tvar polmesiaca.

Pevnosť bola zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO v roku 1983 a v roku 2004 bola udelená cena Aga Khan v architektúre. Mesto-pevnosť zbierala kúsky hindskej i islamskej štylistiky. Bohužiaľ, malé územie je vyhradené pre exkurzie, pričom komplex za stenami červeného pieskovca ukrýva obrovské množstvo pavilónov, záhrad, palácov, mešít a veží. Osemhranná veža s výhľadom na Taj Mahal, ktorá sa nachádza na druhej strane rieky Yamuna.

Taj Mahal

Taj Mahal je považovaný za architektonický symbol Indie, ktorý každoročne priťahuje viac ako 2,5 milióna turistov z celého sveta. Dôvodom na založenie nádhernej kultúrnej pamiatky, histórie a architektúry bola neobmedzená láska cisára Jahana pre jeho manželku Mumtazovú. Mumtaz Mahal zomrel náhle počas pôrodu. Po roku zúfalého zármutku, kedysi veľkolepý cisár, ktorý rozšíril územie Mughalskej ríše, zhromaždil to najlepšie zo svojich majstrov, aby postavil najkrajšiu hrobku svojej milovanej ženy.

V mauzoleu sú uložené dve hrobky: cisár chcel byť pochovaný vedľa svojej milovanej manželky v najkrajších palácoch, na ktorých pracovali. viac ako 20 000 pracovníkov, Steny mauzólea boli zdobené drahokamy (viac ako 28 druhov), dvere boli inštalované z čistého striebra. V srdci mausolea položené mramorové dosky.

Bohužiaľ, všetci sa nepodarilo ušetriť. Británi boli obvinení z plienenia pamiatky: mnohé koberce, mozaiky, kamene a dekorácie boli odstránené. V súčasnosti indická vláda nariadila odstránenie škodlivých priemyselných podnikov mimo mesta Agra a vylúčenie dopravy v rámci komplexu. Zahŕňa hlavný vchod, mauzóleum a záhrady, ako aj okolité mauzóleum na oboch stranách mešity a penziónu na symetrii. Záhrada má rozlohu 300 metrov štvorcových. A v širokom vodnom kanáli pred hlavným vchodom sa nachádza majestátna pamiatka, ktorá je pod ochranou UNESCO.

Fatehpur Sikri

Fatehpur Sikri je mesto duchov 35 km od Agra. Cisár Akbar Veľký začal výstavbu svojho hlavného mesta. Komplex architektonických pamiatok tohto hlavného mesta je vytvorený v unikátnom Mughal štýle. Je tu tiež hrobka proroka, ktorý predpovedal Akbarom troch synov. Mesto bolo postavené na 14 rokov a potom bolo údajne opustené kvôli nedostatku zásobovania vodou pre rastúce mesto. Dnešný komplex je taktiež pod ochranou UNESCO.

Hrob Akbar Veľký

Hrob Akbar Veľký s náhrobkom je vyrobený z mramoru v moslimskom, kresťanskom a hinduistickom štýle. Zdobené rôznymi mozaikami a ozdobami, obklopené krásnou záhradou o rozlohe 48 hektárov a obrovskou stenou so štyrmi bránami. Brána Splendora je jediná z nich.

Mauzóleum Itmad ud Daula

Maudélium Itmad ud Daula bolo postavené pre cisára Jahangira v roku 1628. Mauzóleum sa nachádza aj v malebnej záhrade s mnohými uličkami a chodníkmi. Steny architektonickej pamiatky sú vyrobené z bieleho mramoru a vykladané rôznymi drahými kameňmi. Vnútorná dekorácia v farbách, ako je čierna, žltá a biela, vytvára nepredstaviteľný kontrast a udeľuje si predstavivosť. Na území komplexu zachovalé štruktúry červeného pieskovca.

Mausoleum Chini-ka-Rauza

Mauzóleum Chini-ka-Rauza postavil cisár Shah Jahal za svojho oddaného ministra v roku 1635. Konštrukcia štvorcového tvaru s vežičkami v rohoch. Na každej stene sú 24-metrové oblúky, ktoré sú obložené dlaždicami, čo zodpovedá indo-perzskému štýlu. Štvorvrstvová chodba s hrobkou je obklopená ďalšími štyrmi menšími sálami, ktoré sú obložené dlaždicami rôznych farieb. Turisti môžu tiež vidieť v rohoch hniezda farebných papagájov. Bohužiaľ, jasnosť dlaždíc sa v priebehu času dramaticky vytratila a severné a južné brány sa zrútili.

Záhrada Rambach

Rambachová záhrada je považovaná za najstaršiu záhradu Mughalovej éry, v ktorej boli nájdené vzácne rastliny v červenej knihe. Záhrada zobrazuje moslimské predstavy o raji. Obrovské množstvo dláždených chodníkov, pavilónov, tienistých miest a svetlých vrstiev, fontány, rybníky a kanály: toto všetko sa dá ešte vychutnať v rajskej záhrade.

Umiestnenie: v blízkosti Aligadh Hatrash Road, Firojabad Road.

Wildlife sos

Wildlife SOS je prírodná rezervácia s voľne žijúcimi zvieratami. Slony vytvárajú zvláštny dojem pre turistov, s ktorými sa dá úzko a dokonca dotýkať. V parku sú tiež medvede.

Miesto: Národná diaľnica - 2.

Jawab Masjid

Jawab Masjid je červený kamenný hosťujúci palác, ktorý sa nachádza napravo od Taj Mahalu. Z mnohých oblúkov tohto paláca sa získavajú malebné fotografie hlavnej perly Agra.

Je zrejmé, že užívanie názorov, parkov, architektonických súborov najstaršej vlasti pohádky Aladdin môže byť nekonečné. Tiež si nenechajte ujsť príležitosť vyjednávať s predajcami v starobylom bazári, výberom kobercov, kožených alebo kamenných výrobkov. A jazdiť na zeleno-žltú rikšu na cent? Najstaršie legendárne mesto stále dostáva milióny turistov z celého sveta.

Pozrite si video: Riešenia z Hackathonu v Košiciach (Október 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send