Malta

Pamiatky mesta Valetta: zoznam, fotografie a popis

Pin
Send
Share
Send
Send


Hlavné mesto malého ostrova, postaveného pred 500 rokmi, Valletta absorbovala celú ťažkú ​​históriu stredomorských krajín. Postavený rytiermi ako nepreniknuteľná pevnosť na ochranu Malty, Valletta zachovala to najlepšie, čo bolo v priebehu posledných storočí, a prinieslo do dnešných dní architektonické pamiatky, staroveké knihy, rukopisy a každodenné predmety obyčajných občanov: oblečenie, domáce predmety, hudobné nástroje a to všetko štedro ukazuje hostí mesta.

Hlavné mesto Malty od prvého do posledného domu, kameň na dlažbe alebo jednoduchý stôl je zaradený do fondu svetového dedičstva UNESCO. Aj keď neberiete do úvahy všetky architektonické pamiatky mesta - ktoré ohromujú fantáziu, atmosféra stredoveku zaplní každého, kto padá do tohto mesta.

Katedrála sv. Jána

Mesto ako svoj kapitál založili rytieri a prvý chrám, na ktorý darovali obrovské sumy, bol chrám ich patróna svätého Jána Krstiteľa. Krása tejto štruktúry, náročnosť a súčasný luxus robí srdce všetkých návštevníkov rýchlejšie.

Na kaplnku katedrály sa teraz nachádza obraz "Beheading of the John the Baptist", jedna z najznámejších diel Michelangelo Caravaggio.

Až do roku 1799 sa v chráme zachovali relikvie:

  • Ruka Jána Krstiteľa.
  • Časť životného kríža Pána.

Po zachytení Malty Napoleonovými vojskami ich veliteľ poslal ruskému cisárovi Pavlovi za úschovu.

Národné archeologické múzeum

Slávna budova, ktorá bola kedysi centrom verejného zhromaždenia obyvateľov Malty, postavená v roku 1574 a ponechávajúca meno Auberge de Provence, je dnes známe ako Národné archeologické múzeum.

V čase Rímskej ríše bol na ostrove nesený názov Muž, čo znamená kriedu. Archeologické múzeum obsahuje zbierku náboženských atribútov z obdobia predkresťanstva, zachovaných v kriedových formáciách. Výrobky z hliny, nástroje prvých obyvateľov ostrova, pozostatky prehistorických zvierat - tieto exponáty boli objavené na Malte v rôznych obdobiach. Dnes je v múzeu možné vidieť spolu s expozíciou raného a neskorého stredoveku.

Miesto: Triq Ir-Repubblika.

City Gate

Valletta je mesto, ktoré dnes nemá jasné hranice, ale má mestskú bránu. Jedná sa o štyri starobylé vchody do mesta, z ktorých každý je jedinečný svojou vlastnou cestou. Hlavná brána sa nazýva Putiryal. Tento názov uviazol, aj keď oficiálne brány majú talianske meno Port-Real.

Počas výstavby v 16. storočí urobili hlavnú cestu do mesta. Vysoký padací most, ktorý na začiatku stavby mal jeden oblúk, po reštrukturalizácii na základe príkazu veľkého Majstra De Paula v roku 1632 získal ďalšie oblúky. Drevený most, počas anglického ovládania na ostrove, bol otvorený hodinu. Mestské brány boli mnohokrát prestavané. Dnes majú dva centrálne klenby a dva oblúky.

Bastiony sv. Jakuba, sv. Jána

V Vallette sa objavili dve monumentálne veže spolu s výstavbou pevnosti. Pri pokladaní mesta, ktoré bolo koncipované ako nepreniknuteľná pevnosť, sa veže používali ako pozorovací bod. Strážca rytierov pozoroval prístav.

Veže boli prvýkrát skladom zbraní a zásob. V dobe anglickej kolonizácie veže naďalej slúžila ako strážna veža. Dnes je Bastion sv. Jakuba jednou z hlavných miest rekreácie pre turistov, ako aj pre maltských turistov.

Pevnosť sv. Elma

Najstaršou budovou vo Vallette je pevnosť postavená v roku 1488 a nesúca meno svätého Elma. Rytieri, ktorí veľkoryso darovali na výstavbu, považovali za česť zúčastniť sa výstavby. Podľa legendy je svätý Elm jedným z patrónov a strážcov ostrova a poriadku. Pevnosť nedosiahla naše dni v pôvodnej podobe. Boli zachované staré kresby a plány, na ktorých bola niekoľkokrát prestavaná. V čase vojny bola pevnosť, ktorá mala hlavnú obrannú líniu. V súčasnosti sídli Národné vojenské múzeum. Policajná akadémia sa nachádza v neskoršom prístavbe k pevnosti.

V múzeu každý týždeň môžu návštevníci vidieť a dokonca sa zúčastniť na divadelnej rekonštrukcii rytierskych bitiek.

Kostol sv. Publiusa

Kostol, v ktorom sa služby vykonávajú podľa gréckeho obradu, je pomenovaný podľa pohanského vládcu ostrova, guvernéra Veľkého Ríma - Publius (podľa iných publík Publius). Podľa legendy, po uzdravení, ktoré prijal od apoštola Pavla, prijal kresťanstvo a prikázal inštalovať kostol na počesť jeho oživenia. Prvá budova sa nezachovala, po 1500 rokoch na tomto mieste postavili rytieri Hospitallers krásnu katedrálu, ktorá nesie meno Publius. Neexistujú žiadne historické potvrdenia, ktoré sa rozhodne zúčastnili výstavby kostola, ale pre legendy nie je potrebná historická pravda. Docela krásny príbeh.

Potvrdenie legendy môže slúžiť ako stredoveká socha, ktorú historici a archeológovia zistili, sú obrazy Publia a Pavla.

Umiestnenie: 74 - ul. St Paul.

Štát maltského poriadku

Len málo ľudí vie o existencii stavu Maltského rádu. Táto krajina nemá územie, ale uznáva ju 130 krajín sveta. Je oficiálnym pozorovateľom na Valnom zhromaždení OSN. Vatikánsky vestník oznámil, že za abdikaciou pápeža Benedikta 16 sú rytieri radu Malty.

Občan krajiny sa nemôže narodiť, ale môžete sa stať na pozvanie Veľkého Majstra. S pasmi a inými oficiálnymi dokladmi majú muži občianske meno - "rytier", a ženy - "dáma".

Palác veľmistra

Dom majstra vo Vallette a pevnosť v Taliansku je celé územie štátu, ktoré existuje už 900 rokov. Postavený ako rezidenci hlavy rádu v roku 1569 v barokovom štýle, bol dom prakticky nepoškodený počas čias mnohých vojen. Múzeum v prvom poschodí domu zbieralo unikátnu zbierku rytierových zbraní, najdrahšie a najdrahšie na svete. Nádoby, pancier, plášte, denné predmety, ktoré križiaci viedli do kampane - tieto artefakty sú k dispozícii na posúdenie. A zvyšok histórie rádu je tajomstvom.

Interiér paláca je obsadený malou záhradou s veľkým počtom soch z neskorej renesancie a množstvom fontán.

Miesto: Palác veľmistra.

Auberge de Castilla

Táto budova bola vytesaná na výročnú mincu Európskej únie a zaslúži si osobitnú pozornosť. Budova slúžila ako dočasný hotel pre rytierov. Jeho meno je preložené jednoducho - "krčma z Kastilie". Budova bola postavená v roku 1574 na základe príkazu velmistra. Po celú dobu svojej existencie bol niekoľkokrát zničený a obnovený podľa starých kresieb.

Miesto: Il-Belt Valletta, Triq Il-Merkanti.

Katedrála Panny Márie vítěznej

Po krvavom a ťažkom obliehaní, ktoré obyvatelia Malty vydržali počas vojen s Osmanskou ríšou, bola postavená katedrála Panny Márie vítěznej. Rytieri a obyvatelia Valletty boli presvedčení, že iba pod jej priamym záštitou sa Malta nestala osmanskou provinciou.

Legenda hovorí, že rytieri, pod vedením Veľkého Majstra, položili základ zlata a striebra. Neskôr počas rekonštrukcie katedrály, obnovy po vojnách sa nikto neodvážil overiť autentickosť legendy.

Dnes je katedrála Panny Márie vianočná slúžila ako múzeum a aktívny chrám. Tradičné obrady bohoslužieb sú pozoruhodné v ich okázalosti a kráse.

Miesto: Il-Belt Valletta, Triq Nofsinhar.

Obytné budovy pomenované

Iba vo Valette vzniká neznámy problém pred turistami. Toto je absencia číslovania domov, ktorá je prijatá v Európe a vo svete.

Každý apartmánový dom vo Valette má svoje vlastné meno. Výber mena závisí od fantázie a preferencií jeho majiteľov. Väčšina domov je pomenovaná kresťanskými a moslimskými svätými. Ale existujú neobvyklé, vzrušujúce fantázie názvy, ako sú:

  1. Dom Gruzínska a Montany, pomenovaný podľa amerických štátov.
  2. Dom vinice, Linden, dub.
  3. Zimný domov.
  4. Dom červených tehál.

Môžeme len hádať, čo sa v živote maltského stalo, keď sa nazývali ich domy týmto spôsobom.

Záhrady Barakka

Horné a dolné záhrady Baracca - to je nádherný park, ktorý sa nachádza na stene pevnosti. Veľa fontán, exotických rastlín zozbieraných z celého Stredomoria sú zdobené starými múrmi. Pozorovacie plošiny s výhľadom na azúrové more a okolité susedné mestá. Na jednej z výhľadových platforiem sú dve batérie starých delo. Každodenné volejbalové zbrane sú signálom pre miestnych obyvateľov o začiatku dňa odpočinku.

Zbrane na vrchnej plošine sa objavili v 16. storočí. Slúžili ako obidva nástroje boja na ochranu mesta a na poskytovanie triumfálnych volejbalov na počesť dôležitých hostí.

Fontána tritón

Oblasť sv. Publius, okrem veľkého množstva pamiatok, ktoré sa nachádzajú na nej, má medzník, ktorý veľmi miluje miestnych obyvateľov. Toto je fontána Triton. Nedávno postavený miestnym sochárom, dnes je miestom na odpočinok a jasným nočným orientačným bodom.

Miesto: Il-Belt Valletta, Vjal Nelson.

Katedrála svätého Pavla

Štátny sviatok na Malte sa považuje za deň 10. februára, kedy bol stroskotaný apoštol Pavol. Skutky apoštolov podrobne opisujú zázračné spasenie Pavla pri pobreží Malty.

Na počesť samotného apoštola bola postavená katedrála až v 19. storočí na naliehanie kráľovnej Adelaidy. Katedrála svätého Pavla je jednou z najvyšších budov vo Valette. Dosahujúc 60 metrov, jeho veža je jasne viditeľná pri približovaní sa k hlavnému mestu. Anglický orgán v katedrále je jediným nástrojom tejto veľkosti na Malte. Dnes je chrám, kde sa každoročne koná protestantské ministerstvo.

Miesto: West Street.

Pamätník na námestí Veľkého obliehania

Koncom 19. storočia sa Valetitians rozhodli postaviť pamätník na pamiatku rytierov a miestnych obyvateľov, ktorí boli prvými bojovníkmi za nezávislosť mladého štátu. Bol to asi slávny obliehanie Valletty Turkami v roku 1565, v období rozkvetu Osmanskej ríše. Začiatkom 20. storočia sa objavila pomník. Socha sa skladá z troch ženských siluet, ktoré zosobňujú slobodu, hrdinstvo a vieru. Ženská postava slobody je reprezentovaná maskou bohyne pomsty, Minervou, Silueta Fortitude a Heroizmus nesie meč a Vera je diadém.

Okrem slávnej pamiatky na námestí sú sústredené mnohé historické pamiatky, napríklad katedrála sv. Jána.

Pamäťový zvon

Ďalšia pomník zosnulých obhajcov Malty sa nachádza v južnej časti mesta. Toto je Bell of Remembrance alebo Zvon obliehania. Druhé obliehanie ostrova prežilo počas druhej svetovej vojny. Zvonček zazvoní každý deň na poludnie, súčasne s volejbalom zo záhrady Baracca. Nachádza sa nad altánom, ktorého rohy sú tvorené vysokými stĺpmi.

Okrem uvedených pamätihodností je Valletta tak historicky bohaté a krásne mesto, ktoré môžete stráviť den skúmaním jedného námestia. Obdivujte krásu stredovekých budov a génia umelcov, ktorí ozdobili budovy, cítite atmosféru krížových výprav, zvuk čepele a hrdinské víťazstvo malého ostrova. Nezmazateľné dojmy Valletty sú malou časťou, ktorú je možné odobrať z jadra, ale tieto spomienky zostávajú navždy navštevované turistami.

Pozrite si video: Harry Potter and the Goblet of Fire (August 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send