Saudská Arábia

Hlavné pamiatky Saudskej Arábie: recenzie a fotografie

Pin
Send
Share
Send
Send


Saudská Arábia je krajina na Strednom východe, ktorá zaberá väčšinu Arabského polostrova. Práve tu sa nachádzajú Mekka a Medina, sväté miesta islamu, kde sa všetci moslimovia snažia robiť púte.

Ako náboženstvo je tu uznaný len islam, ktorý opúšťa svoj význam aj v živote miestnych obyvateľov a na pamiatkach krajiny. To neznamená, že nie sú zaujímavé, ale naopak, mali by spôsobiť zvedavosť, ich originalitu.

Každé mesto v Saudskej Arábii, či už Dammam alebo Mekka, Abha alebo Riyadh, Taif alebo Medina, ponúka veľa zaujímavých pamiatok.

Mešita proroka, Medina

Prorokova mešita bola postavená na mieste mešity postavenej prorokom Mohamedom v jeho domove, rovnako ako miesto, kde bol pochovaný. Dnes je obdĺžniková dvojpodlažná budova s ​​osmanskou modlitebnou sálou umiestnenou na južnej strane. Celé prvé poschodie zaberá modlitebnú chodbu.

Vnútri mešity je 100-krát väčšia ako prvá postavená prorokom a môže ubytovať viac ako pol milióna veriacich. Najpôsobivejšou časťou mešity je jeho zelená kupola proroka, ktorá sa spája s mnohými ďalšími biele kupoly.

Svätá mešita, Mekka

Najdôležitejšia svätyňa moslimského sveta, posvätná mešita v Mekke, zaberá oblasť 357 000 štvorcových metrov a môže sa ubytovať až 820 000 veriacich, Bol postavený v 7. storočí, mnohokrát sa prestaval a rozšíril. Naposledy sa to stalo v roku 1980 kráľom Fahdom, keď bolo pridané nové krídlo a na juhovýchodnej strane mešity sa otvorila ďalšia modlitebná platforma.

Plávajúca mešita, Jeddah

Biela, s piliermi v suteréne, ktoré vytvárajú ilúziu plávania, mešita v meste Jeddah je ideálnym miestom na meditáciu. K dispozícii je obrovská modlitebná plocha zdobená chuťou. Po návšteve mešity stojí za to jazdiť po ceste do Corniche, aby ste si pozreli nádhernú mešitu z boku z rôznych uhlov pohľadu.

Mešita Al-Qiblatain, Medina

Masjid al-Qiblatain je historicky dôležité miesto pre moslimov, pretože tam bol nariadený prorok Muhammad, ktorý kázal, nariadil zmeniť smer (Qibla) z Jeruzalema do Mekky. Obsahovala teda 2 výklenky (mihrab) - jedinečnú udalosť v histórii.

Masjid al-Qiblatain je jednou z troch najstarších mešít v islamskej histórii. Externý architektonický vzhľad mešity je inšpirovaný tradičnými motívmi a prvkami a modlitebná hala má tuhú ortogonálnu geometriu, ktorú zdôrazňujú iba dvojité minarety a dvojité kopule.

Umiestnenie: Khalid Ibn Al Walid Road.

Kráľ Fahdova fontána, Jeddah

Nachádza sa v obchodnej metropole Saudskej Arábie, kráľovská fontána ponúka skutočne fantastickú vodnú show, počas ktorej sa vodné trysky hodia až do výšky 1000 metrov. Bol postavený v rokoch 1980-1983 a daroval mestu kráľ Fahd. Využíva fontánu soľnej vody z Červeného mora a v noci svieti viac ako 500 svetelných zdrojov.

Čierny kameň, Mekka

Čierny kameň sa nachádza vo vnútri kaabe, starobylej budovy, na ktorú sa moslimovia modlia. Tu bol vysvätený prorokom Mohamedom v roku 605, päť rokov pred jeho prvým zjavením. Islamská viera hovorí, že kameň padol z neba, aby naznačil miesto, kde Adam a Eva môžu stavať oltár.

Madain-Sálih, Ul-Ula

Madain Sali je archeologické miesto preislamského času, ktoré sa nachádza v blízkosti mesta Al-Ula. Väčšina jeho pozostatkov sa datuje do obdobia nerómskeho kráľovstva. Turisti budú potrebovať povolenie na návštevu tohto miesta. Miestni cestovné kancelárie zabezpečujú takéto povolenie, ale musia byť vyžiadané vopred (aspoň týždeň vopred).

Národné múzeum, Rijád

Národné múzeum Saudskej Arábie bolo založené v roku 1999 a je súčasťou historického centra Rijádu Abdul Aziz. Je bohatá na exponáty, ktoré sú organizované v 8 galériách:

  • Človek a vesmír.
  • Arabské kráľovstvo.
  • Predislamská éra.
  • Mesto Saudskej Arábie.
  • Vývoj islamskej kaligrafie.
  • Poslanie proroka.
  • Islam na Arabskom polostrove.
  • Hajj a 2 hlavné posvätné mešity moslimského sveta.

Miesto: Al Murabba.

Múzeum mesta Jeddah

Mestské múzeum v Jeddahu má množstvo vzácnych artefaktov z minulosti mesta. Budova, v ktorej sa nachádza, je viac ako 200 rokov. Pre zahraničných turistov, aby ste sa dostali do múzea, potrebujete špeciálne povolenie, ktoré sa dá ľahko získať, ak o to požiadate vopred.

Palác Murabba, Rijád

Palác Murabba bol postavený na základe príkazu kráľa Abdul Aziz ako sídla kráľovskej rodiny. Jeho výstavba začala v roku 1936 a bola dokončená v roku 1945, v štýle, ktorý charakterizuje tradičnú architektúru Najdi.

Celkovo je to komplex budov obklopený obrovskou tehlovou stenou, ktorá sa používa na rôzne účely. V roku 1999 bol palác otvorený pre verejnosť. Vybavená v paláci a múzeu, s veľmi zaujímavým fotografickým archívom.

Al Faisali Tower, Rijáde

Štruktúra Al Faisali Tower, postavená podľa projektu britského architekta Normana Fostera, je domovom 5-hviezdičkového hotela, 4 exkluzívnych reštaurácií, kancelárií, apartmánov, nákupného centra a báječnej pozorovacej platformy (Globe Experience). Miesto, ktoré je pre turistov veľmi obľúbené, je cigarový salón, jedinečný v nekuřáckej Saudskej Arábii.

Miesto: Al Olaya, Al Amiriyah, kráľ Fahd Road.

Pevnosť Masmak, Rijád

Masmak - pevnosť postavená v roku 1865 na príkaz princa Suleimana ibn Muhammada z tehál a hliny, vybavená 4 vežami a hrubými stenami, ktorá sa nachádza v centre hlavného mesta Saudskej Arábie. Na začiatku osemdesiatych rokov bola obnovená a zrekonštruovaná. Vo vnútri pevnosti môžete navštíviť malú mešitu a múzeum, ktoré vystavuje staroveké zbrane, kostýmy a poľnohospodárske zariadenia.

Faqih Aquarium, Jeddah

Akvárium Faqih je prvé svojho druhu v Saudskej Arábii. Väčšina vodných živočíchov (z celkového počtu asi 7 000) žijúcich v ňom predstavuje Červené more. Ponúka akvárium nielen so znalosťou vodného sveta: existuje niekoľko prvotriednych reštaurácií, sály, športový klub s bazénom, výskumná miestnosť, kde sa používa najpokročilejšie vybavenie.

Miesto: Al Kurnaysh Road.

Zoo, Riyadh

Zoo Rijádu bolo založené v roku 1957. Jeho prvými obyvateľmi boli zvieratá prijaté ako dar od prvých 3 kráľov kráľovstva. Dnes je toto veľmi obľúbené turistické miesto o rozlohe 55 hektárov. 1500 zvierat, 40 druhov našiel ich domov tu. Je najväčší v krajinách Arabského polostrova.

Umiestnenie: Mosab Ibn Umair Street, Al Malaz.

Mount Jabal al-Nour, Mekka

Najnavštevovanejšou prirodzenou atrakciou Saudskej Arábie Jabal al-Nour skrýva tajomnú jaskyňu Hir, ktorá má veľký význam pre moslimov po celom svete, pretože sa verí, že prorok Muhammad strávil veľa času v meditácii v jaskyni a práve tu dostal odhalenie od archanjel Gabriel. Ak existuje túžba, aby ste sa dostali do kontaktu s tajomnou atmosférou a posvätným postojom, poskytne to púť na vrch.

Pin
Send
Share
Send
Send