Bielorusko

Slutsk: atrakcie a čo vidieť (s fotografiami)

Pin
Send
Share
Send
Send


Slutsk je malé a útulné bieloruské mesto nachádzajúce sa na rieke Sluch, len sto kilometrov južne od Minsku. Môžete sa sem dostať autom za hodinu a pol. Existuje takmer tisíc rokov a bola postavená ako mestská pevnosť.

Obzvlášť známe pre mesto priniesli slávne Slutskove pásy, ktoré sa tu vyrábali v 18. storočí a boli povinnou výzdobou kostýmu šľachty. Bohužiaľ, mnoho pamätníkov utrpelo alebo bolo zničené počas mnohých vojen, ale teraz Slutsk poteší svojich hostí s mnohými zaujímavými a nezabudnuteľnými miestami.

Katedrála sv. Michala

Katedrála sv. Michala - najstarší kostol v meste, ktorý sa dostal až do dnešných dní. Najprv sa spomína v 14. storočí. Po rekonštrukcii 18. storočia získala moderný vzhľad a je teraz chránená ako architektonická pamiatka. Kostol je postavený z dreva a spája prvky baroka a klasicizmu vo svojom vzhľade.

Architektúra chrámu je viacstupňová a pozostáva z troch zrubov, ktoré postupne rastú od oltára po vchod. Najvyšším bodom je zvonica s špicatou vežou, fasáda katedrály zdobená klenutými oknami. Celkový vzhľad je veľmi harmonický a slávnostný.

Miesto: socialistická ulica.

Múzeum Slutských pásov

Slutský pás priniesol najväčšiu slávu mesta - nezvyčajný umelecký fenomén západoeurópskeho dekoratívneho umenia a drahé zbierky.

Výroba pásov v Slutsku bola otvorená v polovici 18. storočia Michailom Radziwillom a od Persie boli pozvaní majstri pre výcvik tkacích strojníkov. Iba muži mohli robiť pásy, pretože proces tkania bol namáhavý a dlhý. Boli tkané povinným použitím zlata a striebra, jeden výrobok mohol obsahovať až 200 gramov kovu a trvalo asi šesť mesiacov na vytvorenie jedného pásu.

V roku 2014 sa otvorila rekonštruovaná výroba a múzeum Slutského pásu. Tu sa môžete dozvedieť o histórii vytvorenia Slutskej manufaktúry, zoznámiť sa s umeleckými prvkami ornamentov a vzorov, sledovať proces vytvárania moderných pásov. V prednej časti múzea je inštalovaná socha tkvica s pásom v rukách a bronzový ornament na nástupišti pred múzeom sa používa na zdobenie pásu.

Miesto: 8. marca.

Slutsk gymnasium

Škola bola otvorená v roku 1617 a je najstaršou vzdelávacou inštitúciou v krajine. Predpokladá sa, že v tom čase bolo centrom duchovného rozvoja v západnej Európe.

Tak ako väčšina budov tej doby, škola bola vyrobená z dreva, ale v 19. storočí bola stará budova nahradená kameňom, vyrobeným v štýle klasicizmu. Rovné čiary a jasné proporcie dávajú štruktúre prísny slávnostný vzhľad. Teraz tu je jedna z budov mestského gymnázia č 1.

Umiestnenie: Komsomolskaya Street - 7.

Pamätník Anastasia Slutskaya

Princess Anastasia Slutskaya, patróna mesta, je známa tým, že v 16. storočí úspešne obhajovala Slutsk proti náleteniu krymských Tatárov. Pamätník je inštalovaný na zemi pred paláci manželstiev.

Ide o štvormetrovú bronzovo-žulovú sochu princeznej, ktorá drží v ruke meč. Sukňa sochy je vyrobená z žuly, trup a meč sú vyrobené z bronzu. Jedinečnosť pamätníka spočíva v tom, že v tejto podobe neexistujú žiadne podobné sochárske diela, ktoré by kombinovali bronz a kameň.

Miesto: Sofia Slutskaya street.

Kostol sv. Antonína a kláštor sv. Františka

V Slutsku a v minulosti bolo veľmi málo katolíckych kostolov a ani jeden z nich neprežil až dodnes. Len jedna z budov Bernardineho kostola z 18. storočia prežila, teraz sa nachádza maslosyrbaza. Moderný katolícky kostol bol postavený pri vstupe do mesta a zasvätený v roku 2000. Lakonická architektúra a neprítomnosť sviežich dekorov dáva cirkvi červených tehál skromný a zároveň slávnostný vzhľad.

Jedinou dekoráciou fasády chrámu sú vitráže. Vnútri je aj kostol veľmi strohý, s drevenými sochami a basreliéfmi používanými hlavne na dekoráciu. Keď je chrám fungujúci kláštor, často sa na uliciach nachádzajú mníšky.

Miesto: Zelenaya ulice.

Sofia Slutskaya sochárstvo

V tom istom roku 2000, na námestí pri centrálnom námestí, bol postavený pamätník sv. Sofie, uctievaný pravoslávnou cirkvou, aby zastavil šírenie jedinečnej viery v Schitchine.

Pamätník sa skladá z bronzovej sochy princeznej s krížom a trojklenného oblúka, ktorý symbolizuje kresťanskú vieru. Samotný oblúk je zdobený mramorovými doskami s obrazmi Slutských kostolov.

Kaplnka veľkého mučedníka Barbara

Na brehu rieky Sluch je chrám, pravdepodobne na mieste, kde bolo mesto založené. Malá kaplnka postavená z guľatiny je korunovaná piatimi kupami: jeden centrálny a štyri malé kopule okolo obvodu. Svojím pôvodným a expresívnym vzhľadom sa stavba podobá najlepším príkladom drevenej architektúry.

Miesto: Bolshaya Gorka Street.

Dom vznešeného zhromaždenia

Budova bola postavená koncom 18. storočia v štýle klasicizmu, jej fasáda je zdobená štyrmi impozantnými stĺpmi a mohutným štítom.

Bol postavený ako panský kaštieľ, zmenil veľa majiteľov a neskôr prešiel do vlastníctva mesta, ktorého úrady ho prispôsobili potrebám. Teraz sa tu nachádza Slutskské múzeum miestnej tradície, s veľmi zaujímavou expozíciou o histórii mesta.

Miesto: Lenin Street - 171.

Pamätné znamenie väzňov Slutského geta

Pamätník sa nachádza v strede mesta a je kovovou konštrukciou pripomínajúcou mriežku komôr, v ktorej je v rohoch desať kameňov symbolizujúcich mŕtvych v ghette v roku 1943. Pamätník, samozrejme, opúšťa depresívny dojem, ale zároveň nás núti premýšľať o tragédii ľudských osudov.

Dom kultúry

Fanúšikovia modernej architektúry určite potešia budovu Slutského domu kultúry. Táto nádherná stavba, ktorá sa nachádza na vysokom brehu rieky, zároveň nesie prvky futurizmu a monumentality, dokonale dopĺňa mestskú krajinu.

Umiestnenie: Bolshaya Gorka Street - 1.

Čo ešte vidieť

Okrem toho môžu hostia mesta Slutsk a jeho okolie zaujímať aj budovanie bývalej Slutskej náboženskej školy, budova poštovej stanice, pamätník a pamätník osloboditeľov vojakov, mestská umelecká galéria, kostol sv. Barbory ​​v Zamoći, pštrosí farma v Lesishche a mnohé ďalšie.

Pozrite si video: Яўрэй і Агонь (December 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send