Nórsko

Slávne pamiatky mesta Oslo

Pin
Send
Share
Send
Send


Toto najväčšie mesto Nórska bolo založené na začiatku XII. Storočia. V roku 1299 sa Oslo stalo hlavným mestom krajiny. Tu sa rozvinul obchod a remeslá. V XVIII-XIX storočí sa ekonomika mesta rozrástla, objavili sa nové podniky. Druhá polovica minulého storočia urobila z Osla moderné mesto s rozvinutou dopravnou komunikáciou a dobrými podmienkami pre rozvoj podnikania.

Oslo sa nachádza v juhovýchodnej časti krajiny v severnej časti fjordu Oslo. Okrem pevniny sa skladá z desiatok ostrovov. Skladajú sa všetky vládne agentúry a parlament krajiny. Lodná doprava, ropné a plynárenské a poisťovacie spoločnosti a mnoho veľkých medzinárodných korporácií tu pracujú. Hlavné mesto Nórska stále priťahuje mnoho turistov.

Hrad a pevnosť Akershus

Hrad Akershus je považovaný za najstaršiu budovu v Oslo, ktorá sa zachovala od začiatku štrnásteho storočia. Bol postavený z tehál a kameňa a bol považovaný za najsilnejšie opevnenie regiónu. Jeho hlavnou úlohou bolo chrániť mesto.

Opakovane prestavaný a v XVII. Bol obklopený pevnosťou. Po tomto bola kráľovská väznica a postupne sa rozpadla. Úplne obnovená v 19. storočí a začala sa používať na činnosti vlády. Počas svojej existencie nebol pevnosť nikdy zachytený. Bol odovzdaný bez boja v roku 1940, keď nemecké vojská napadli Nórsko. Tu je niekoľko vojenských múzeí.

Katedrála evanjelickej cirkvi

Zasvätený v roku 1697, evanjelická katedrála v Oslo je tretí, ktorý bol postavený v meste. Posledných 200 rokov bol opakovane obnovený. Vyznačuje sa vysoko vitrážovými oknami a tromi orgánmi. Podáva oficiálne a slávnostné udalosti kráľovskej rodiny, vlády Nórska. Usporiadala svadbu členov kráľovskej rodiny.

Miesto: Karl Johans gate - 11.

Holmenkollen Resort

Od konca 19. storočia sa toto miesto stalo obľúbeným centrom rekreácie a kultúry v krajine. Nachádza sa na kopci a považuje sa za najvyšší bod mesta. Vytvoril moderný skok na lyžiach. K dispozícii je biatlonová trať a lyžiarske múzeum, považované za najstaršie na svete.

Jedna z etáp Svetového pohára na biatlonu sa koná každoročne v Holmenkollene, pravidelne sa konajú súťaže v lyžiarskom skoku a zimný biatlon. Toto je miesto pre nezabudnuteľné sviatky, folklórne festivaly.

Mestské múzeum

V roku 1905 zorganizoval nórsky architekt Fritz Holland mestské múzeum v parku Vigeland. Nachádza sa v historickej budove XVIII. Storočia. Zachoval si interiéry času.

Postupom času sa expozícia rozšírila o exponáty z divadla v Oslo a interkultúrneho múzea. Hovorí o viac ako tisícročnej histórii mesta, jeho vystúpení v rôznych časoch. Tu veľké množstvo umeleckých diel rôznych žánrov, najväčšej knižnice v histórii mesta funguje.

Miesto: Frognerveien - 67.

Múzeum Kon-Tiki

V roku 1950 bolo otvorené múzeum na polostrove Byughdöy, venované životu a diele slávneho nórskeho prieskumníka Thora Heyerdahla. Múzeum dostalo svoje meno ako hlavnú expozíciu - Kon-Tiki raft, v ktorom T. Heyerdahl prekonal Tichý oceán v roku 1947.

Keď sa cestovateľ spolu so svojimi druhmi vrátili do svojej vlasti, Nóri sa rozhodli ponechať raft a časti zariadení, ktoré boli použité počas expedícií známeho krajana. Počas práce múzea navštívilo viac ako 15 miliónov ľudí z celého sveta. Každý rok je až 200 tisíc Nórov a zahraničných turistov.

Miesto: Bygdøynesveien - 36.

Viking Ship Museum

Táto unikátna zbierka pohrebných lodí je súčasťou univerzitného múzea, ktoré obsahuje dôkazy o histórii kultúry Vikingov.

Tu sa môžete zoznámiť s archeologickými nálezmi, ktoré súvisia s smútkovými tradíciami Vikingov. Od roku 1926 tu boli vystavené staroveké pohrebné lode z dubu, ktoré boli nájdené počas výkopov v rôznych regiónoch krajiny. Najznámejšou z nich je úplne zachovaná pohrebná loď z mesta Gokstad, postavená približne 800 rokov. BC Pred vchodom do múzea je pomník manželov Ingstad. Vedeli vedecky, že Vikingovia boli v Severnej Amerike pred Kristom Kolumbom.

Miesto: Huk Aveny - 35.

Munchovo múzeum

Vynikajúci nórsky umelec a grafik Edvart Munch zanechal významnú známku umenia svojej vlasti. Jeho diela zdobia mnohé verejné budovy a súkromné ​​zbierky. Na zachovanie bohatého umeleckého dedičstva v roku 1963 sa umelecké múzeum slávnostne otvorilo v Osle.

Zozbierané tu viac ako 1100 jeho obrazov, tisíce kresieb a grafických prác. Demonštrované osobné veci, oddaný Munkom do mesta, ďalšie unikátne exponáty týkajúce sa jeho života a práce.

Miesto: Tøyengata - 53.

Framovo múzeum

V blízkosti múzea Kon-Tiki je múzeum histórie polárnych expedícií Nórov. Vyrába sa vo forme skleneného stanu, v ktorom je preukázaná loď "Fram", na ktorej F. Nansen uskutočnil polárne expedície.

Múzeum vzniklo v roku 1936 a odráža nielen udalosti a predmety súvisiace s expedíciou. Obsahuje materiály o humanitárnej pomoci, ktoré veľký polárny prieskumník v 20. rokoch usporiadal pre hladovku v regióne Volha.

Miesto: Bygdøynesveien - 39.

Národné múzeum umenia, architektúry a dizajnu

V dôsledku zlúčenia exponátov niekoľkých múzeí v roku 2003 vzniklo múzeum umenia, architektúry a dizajnu. Získal postavenie národnej inštitúcie. Expozícia múzea, ktorá sa nachádza v troch izbách, predstavuje unikátne diela výtvarného umenia známych súčasných nórskych i zahraničných majstrov a umelcov minulých období.

Tu sa v každodennom živote používa obrovské množstvo umelecky vyrábaných výrobkov ľudových remeselníkov, unikátne predmety, ktoré Nóri zdobia svoje domovy. Existuje veľa dekoratívnych a užitočných umení vrátane keramiky, striebra, oblečenia zástupcov rôznych tried.

Miesto: Universitetsgata 13.

Nórske národné divadlo

Toto dramatické divadlo bolo otvorené v roku 1899, účelovo postavená budova. Na začiatku svojej existencie bolo divadlo súkromné. Tu sa predstavili predstavenia najlepších nórskych i zahraničných dramatikov. Na ich názory sa zúčastnili členovia kráľovských siedmich, významných osobností národnej kultúry.

Počas nemeckej okupácie existovali vojenské kasárne. Účastníci tu predstavovali dramatické a hudobné vystúpenia v nemčine. V roku 1983 bolo divadlo uznané za objekt kultúrneho dedičstva.

Nórsky parlament

V roku 1866 bola v Oslo dokončená budova nórskeho parlamentu. Pre jeho stavbu používali žlté tehly. Základňa je vyrobená zo svetlej šedej žuly. Spája niekoľko architektonických štýlov, v ktorých sa cíti vplyv talianskych a francúzskych architektov. Rozlišuje sa v tom, že pri stretnutiach sa prideľuje polkruhová časť pred budovou.

Počas nemeckej okupácie tu boli usporiadané kasárne. Po vojne bola budova doplnená štvorpodlažnou budovou, boli vykonané aj ďalšie zmeny. Interiéry budovy sú prísne a funkčné, v dekorácii sa používa mahagón.

Miesto: Karl Johans gate - 22.

Národná opera

V roku 2008 bola slávnostne otvorená operná budova v centre mesta na pobreží fjordu v Oslo. Ide o najväčšiu verejnú budovu v Nórsku. Divadlo sa otvorilo za účasti špičkových vodcov škandinávskych štátov. Jeho architektúra je považovaná za jednu z najlepších na svete.

Ultramoderná budova získala najvyššie európske architektonické ocenenia. Je to organicky zapísané v pobrežných útesoch, mestských budovách a existujúcich prístavoch. Jedinečné sú strecha a scéna divadla, systém technickej podpory a napájania.

Miesto: Kirsten Flagstads plass - 1.

Vigeland Sculpture Park

Slávny nórsky sochár Gustav Vigeland, od roku 1907, vytvoril tento park už 35 rokov. Na tridsať hektárov umiestnil 227 sôchktoré sú venované celému spektru vzťahov medzi ľuďmi.

Sochy odrážajú dynamiku človeka, jeho pohyby počas zápasenia, behu, tancovania a iných štátov. Niektoré postavy sú nasýtené komplexnými filozofickými podtónami a niekedy vyžadujú odraz. Sochársky park je obrovský park Frogner. Stala sa jednou z obľúbených dovolenkových destinácií Oslo obyvateľov a jej hostí.

Miesto: Nobelova brána - 32.

Radnica mesta Oslo

V roku 1986 bol v Oslo založený parlamentný systém, ktorý zahŕňa vymenovanie mestskej vlády a voľby starostu mesta parlamentom mesta. Výstavba mestskej radnice v Oslo bola dokončená v povojnových rokoch. Ide o veľkú budovu, kde sa konajú stretnutia mestských rád a slávnostné obrady.

V dvoch vežiach s výškou viac ako 60 metrov sú kancelárie, v ktorých pracuje 450 zamestnancov personálu mestskej správy. Odborníci poznamenávajú jedinečnosť štruktúry, ktorá kombinuje funkcionalizmus, národný romantismus a klasicizmus. Práve tu je udelená Nobelova cena za mier.

Miesto: Rådhusplassen - 1.

Katedrála sv. Olafa

Katolícka eparchia nórskeho hlavného mesta v roku 1856 dostala krásny kostol postavený v novogotickom štýle. Bola vysvätená na počesť sv. Olafa.

Pri príležitosti tohto podujatia dostala katedrála ako dar od kráľovnej kópiu diela Raphaela "Sixtínska Madona" a mramorová škatuľa na darčeky z rímskeho páru. V roku 1953 získal status hlavnej katolíckej katedrály mesta. V roku 1989 pápež Ján Pavol II. Navštívil katedrálu s jeho návštevou a daroval pamiatky sv. Oláfa do farnosti.

Miesto: Akersveien - 1.

Karl Johan Street

Táto centrálna metropolitná diaľnica bola pomenovaná v roku 1852 na počesť nórskeho kráľa Karola XIV. Jeho dĺžka je viac ako kilometer a spája centrálnu stanicu mesta s kráľovským palácom, pred ktorou je kňazský jazdecký kláštor. Okrem neho sú budovy nórskeho parlamentu, katedrály, národného divadla a iných atrakcií. Palác švédskych kráľov je obklopený krásnym parkom.

Univerzita v Oslo

Ide o najväčšiu vzdelávaciu inštitúciu v krajine založenú v roku 1811. Od roku 1939 sa nazýva univerzita. Má osem fakúlt. Považuje sa za jednu z najlepších univerzít v škandinávskych krajinách a Európe.

Hlavný stavebný komplex univerzity sa nachádza severozápadne od centra mesta Oslo v oblasti Blindern. Stará univerzitná budova sa nachádza v centre mesta. Nachádza sa na Právnickej fakulte. Jeden z univerzitných budov je pomenovaný podľa N. Treshov - slávneho filozofa a spisovateľa, ktorý položil základy tejto vzdelávacej inštitúcie.

Centrum umenia Heni-Unstad

Desať kilometrov od mesta je centrum umenia vytvorené v roku 1968. Založil ho šampión krasokorčuľovanej olympiády S. Hoeni a jej manžel N. Unstad - významný majiteľ lodí a zberateľ umeleckých diel.

Darovali svoje zbierky, športové ceny, ako aj finančné prostriedky na výstavbu a údržbu centra pre nadáciu, ktorú založili. Centrum sa nachádza v modernej budove viac ako 9 tisíc metrov štvorcových. m, Tu sú vystavené fotografie významných európskych a nórskych umelcov, organizované rôzne podujatia.

Miesto: Sonja Henies vei - 31.

Pin
Send
Share
Send
Send