Chorvátsko

Záhreb: atrakcie a krásne miesta mesta (s fotografiami)

Pin
Send
Share
Send
Send


Okrem faktu, že hlavné mesto Chorvátska je dôležitým obchodným centrom krajiny, je obľúbené pre turistov a je tiež obľúbeným miestom na organizovanie rôznych medzinárodných konferencií.

Mesto je bohaté na historické pamiatky, múzeá a galérie, má moderné obchody a reštaurácie, veľa športových a zábavných zariadení, vynikajúcu dopravnú infraštruktúru. Okrem atrakcií mesta je ďaleko ďalšia prírodná európska mierka: Mount Medvednica.

Záhreb je najzaujímavejším stredovekým centrom, kde susedí starobylá architektúra a ultramoderné nočné kluby, veľa starobylých náboženských objektov a supermarketov postavených v secesnom štýle. Turista, ktorý sa chce zoznámiť so Záhrebom, potrebuje zoznam najzaujímavejších pamiatok mesta. Môže to vyzerať takto:

Kostol sv. Marka

Kostol sv. Marka je záhrebská katedrála. Jeho románske okná sú dôkazom toho, že kostol bol postavený v 13-14 storočí. Najcennejšou časťou je južný portál, práca sochára Parlera z Prahy.

Portál obsahuje sochy Jozefa a Márie s Ježišom ako dieťa, svätí Mark a Leo pod nimi a okolo nich 12 apoštolov. Vzhľadom na umelecké zloženie a počet soch sa považuje za najcennejší gotický portál juhovýchodnej Európy.

Miesto: Trg Svetog Marka - 5.

Kostol sv. Kataríny

Kostol sv. Kataríny je jezuitský kostol, ktorý sa nachádza na Kateřine námestí v Záhrebe. Základný kameň svätyne položil biskup Petar Domitrovik v roku 1620.

V 20. storočí bol kostol kompletne zrekonštruovaný. Je známy svojimi freskami a barokovými sochami. Najvýznamnejšími predstaviteľmi tohto štýlu sú 5 drevených oltárov 17. storočia a mramorový oltár z roku 1729. Umiestnenie: Katarinin trg bb.

Záhrebská katedrála

Spočiatku bola katedrála venovaná Panne Márii, hoci svätý Štefan je vždy spomínaný ako hlavný patrón katedrály. Jeho výstavba bola dokončená v roku 1217. V roku 1242 zničili tatársko-mongolskí práve postavený katedrála, na ktorého pozostatkoch bol postavený nový. Po vstupe komunistov k moci bola katedrála prázdna a zrútila. Jeho ďalšia rekonštrukcia sa začala v roku 1990 a pokračuje až do tohto dňa.

Kamenná brána

História Záhrebu začína Kamennou bránou, symbolom mesta. Sú ideálnym miestom na začatie prehliadky hlavného mesta Chorvátska. Napriek tomu, že boli prvýkrát spomenuté v roku 1429, predpokladá sa, že brány boli postavené v roku 1266.

Budova bola ozdobená obrazom Panny Márie, ktorá zostala nepochopiteľným spôsobom nepoškodená po veľkom ohni. Na počesť tejto udalosti si občania mesta vybudovali kaplnku, ktorá sa stala najväčším oltárom v Záhrebe, kde veriaci z celej Európy prišli žiadať o ochranu pred Pannou Máriou.

Mimarské múzeum

Nachádza sa v budove s novorenesančnou architektúrou, Mimarovo múzeum bolo otvorené v roku 1987. Je domovom viac ako 3 750 umeleckých diel, rôznych kultúr a civilizácií. Tu nájdete diela Raphael a Velasquez, Rubens a Rembrandt, asi 200 starobylých sôch, archeologických rarít starovekého Grécka a Egypta, fenomenálnu zbierku skla a množstvo exponátov farského východu z jade a rhino roh. K dispozícii je múzeum a knižnica s 5400 položkami.

Miesto: Rooseveltov trg - 5.

Etnografické múzeum

Spoločnosť založená v roku 1919 ponúka etnografické múzeum približne 80 000 exponátov reprezentujúcich Chorvátsko a nielen.

Na prvom poschodí múzea nájdete rituálne masky Konga, indické textilné výrobky, maľby, diela austrálskych umelcov, čínske slávnostné šaty a oveľa viac. Druhé poschodie sa venuje miestnym exponátom: ľudové kroje zo všetkých regiónov krajiny, poľnohospodárske artefakty a domáce predmety.

Miesto: Trg braće Mažuranić - 14.

Galéria Strossmayer

V roku 1884 predstavil biskup Josip Bishop Strossmayer svoju zbierku umeleckých diel v Záhrebe s najmenej 4 000 dielami, z ktorých väčšina tvorili európski umelci 14-15 storočí.

V galérii sú rozdelené do troch hlavných skupín: talianskej, francúzskej a severoeurópskej, v ktorej sú zastúpené nemecké, flámske a holandské maliarske školy. Navyše je tu vystavená tabuľka Baška, najstaršia kópia písania slovesa, datovaná od roku 1102.

Miesto: Trg Nikole Šubića Zrinskog - 11.

Galéria Ivana Mestroviča

Galéria Meshrovic spolu so svojou dielňou ponúka možnosť zoznámiť sa s časťou dedičstva najväčšieho chorvátskeho sochára. Zbierka jeho diel je vystavená v dome postavenej v 18. storočí, kde žil maestro na začiatku 20. storočia.

Tento dom daroval sochár do mesta spolu s 300 sochami z kameňa, bronzu, dreva a vápna, kresieb a litografií. Tu sa môžete oboznámiť s mnohými dokumentmi, fotografiami a nahrávkami umelca.

Banská budova

"Banský dvor" je historická budova, ktorá sa nachádza na námestí svätého Marka. Po stáročia bola rezidenciou chorvátskych guvernérov v čase Juhoslávie prezídia Chorvátskej socialistickej republiky a od roku 1990 ho okupovala vláda krajiny. Budova bola postavená koncom 19. storočia v barokovom štýle.

Miesto: Trg Sv. Marka - 2.

Budova Parlamentu

Prvé zasadnutie parlamentu Slavónskeho kráľovstva sa konalo v Záhrebe v roku 1272. Až do 18. storočia nemal Sabor vlastnú budovu, ktorá sa zhromažďovala v súkromných domoch, v kráľovských apartmánoch v meste Gradec, v sídle biskupa. Prvá budova parlamentu sa objavila v roku 1737 a súčasná stavba bola dokončená v roku 1911 podľa architektonického návrhu Lavy Kaldy a Susan Carlo.

Veža Lotrschak

Lotrščak je veža-opevnenie nachádzajúce sa v starej časti Záhrebu Gornji Grad (Upper Town). To bolo v 13. storočí, postavené na ochranu južnej brány mesta.

Meno Lotrschak bolo vypožičané z neďalekej zvonicovej veže, ktorá informovala mesto o zatvorení mestských brán. V 19. storočí bolo do veže pridané ďalšie poschodie, ktoré je dnes prehliadkou, z ktorej sa otvára očarujúci pohľad na hlavné mesto.

Miesto: Strossmayerovo šetalište - 9.

Pevnosť Medvedgrad

Medvednica Park, ktorý sa nachádza v blízkosti centra Záhrebu, farebne obklopuje pevnosť Medvedgrad z 13. storočia. Stúpa na južných svahoch hory Medvednitsa. Dvojité steny a 3 brány chránila mestské a kostolné poklady.

Najkvetšou budovou v citadeli je kaplnka svätých Filipa a Jakuba, ktorá je vysoká 3 metre a má románsky portál. Najmladšia medzník opevnenia je pamätník, ktorý sa tu objavil v roku 1994, práca Kuzma Kovačiča. Turisti, ktorí sa chcú ponoriť do stredoveku, sa môžu zúčastniť festivalu "Dni stredoveku na vrchu Medvednitsa", ktorý sa koná každý september v pevnosti.

Miesto: prilaz Kraljičinom zdencu.

Hall Bokarski House

Bocarski Dom je miestom konania mnohých medzinárodných podujatí. Organizuje tiež Medzinárodný veľtrh cestovného ruchu, ktorého cieľom je popularizovať rôzne turistické destinácie, oboznámiť sa s ich atrakciami, kuchyňou, cenami, počasím a individuálnymi charakteristikami. Bokarski Dom je okrem toho jedným z najvyhľadávanejších zábavných centier v Záhrebe, s bowlingovou dráhou, barom a nočným klubom.

Maksimir Park

Maksimir Park je vzdialený 3 km od centra Záhrebu. Pomenovaný po arcibiskupovi Maximilianovi Vrhovaci, je realizovaný v anglickom štýle a je ovocím diela Alexanra Alagovicha a Juraja Howlika. Ideálnym miestom na oddych a chôdzu, park zahŕňa 5 jazier, švajčiarsku chatu a kaviareň.

Botanická záhrada

Záhrebská botanická záhrada bola založená v roku 1889 Antunom Heinzom, profesorom na Záhrebskej univerzite a súčasťou Prírodovedeckej fakulty. Rozkladá sa na ploche 5 hektárov a nachádza sa v nadmorskej výške 120 metrov nad morom. Tu nájdete viac ako 10 000 druhov rastlín z celej Terry, vrátane 1800 exotických. Samostatnou atrakciou záhrady sú obrovské rybníky, špeciálne vybavené pre vodné rastliny.

Miesto: Trg Marka Marulića - 9A.

Cintorín Mirogoy

Podivuhodne, jedným z najvyhľadávanejších pozoruhodností záhrebu je cintorín Mirogoj. Je to preto, že nie je len miestom na odpočinok, ale aj výborným parkom a otvorenou galériou. V mnohých ohľadoch je to najkrajší cintorín na svete. Hlavným objektom cintorína je oblúk, ktorý postavil nemecký architekt Hermann Boll v rokoch 1879 až 1917. Architektúra Mirogoy harmonicky s prostredím.

Sochárska galéria, ktorá sa tu nachádza, sa často nazýva chorvátsky Pantheon. Ďalšou atrakciou je krematórium, práca celej skupiny chorvátskych architektov. Turisti, ktorí už prešli po všetkých pamiatkach Záhrebu, by sa tu mali zastaviť, aby si oddýchli s hrobmi a umeleckými dielami, rozlúčili sa so Záhrebom a uistili ho, že to nie je posledný termín.

Miesto konania: Aleja Hermanna Bollea - 27.

Pin
Send
Share
Send
Send